• Mateusz Żurawski - Aktualności

    Aktualności

Program

Ludwig van Beethoven  Uwertura Coriolan op. 62 (1807)

Giovanni Bottesini Gran duo concertante (1844)

Aleksander Tansman Tryptyk na orkiestrę smyczkową (1930)

***

Mikołaj Majkusiak Duel Koncert na dwoje skrzypiec i orkiestrę symfoniczną (2024)*

Ludwig van Beethoven VIII Symfonia F-dur op. 93 (1812)

*prawykowanie

 Filharmonia Krakowska, 09.06.2024, 19;00

O koncercie

Rok 2024 to rok jubileuszowy 30-lecia Sinfonietty Cracovii, jednego z czołowych polskich zespołów kameralnych. Rocznicowe obchody trwają cały rok, jednak ich szczególnym punktem jest wydarzenie, który odbędzie się 9 czerwca w Filharmonii Krakowskiej. Symfoniczne brzmienie, wirtuozerskie partie oraz spotkanie wybitnych artystów, przez lata związanych z zespołem – koncert jubileuszowy zapowiada się wyjątkowo emocjonująco, nostalgicznie, ale i radośnie.

Jubileuszowy koncert w Filharmonii Krakowskiej to poniekąd podsumowanie tych trzydziestu lat, lecz także spojrzenie w przyszłość. Na scenie (zarówno wśród solistów, jak i w orkiestrze) będzie można zobaczyć oraz posłuchać muzyków niegdyś związanych z Sinfoniettą Cracovią, a dziś błyszczących w salach koncertowych Polski i Europy. Wystąpią m. in. jeden z Filharmoników Berlińskich, kontrabasista Janusz Widzyk oraz Piotr Tarcholik, koncertmistrz NOSPR. W partiach solowych wystąpią  także liderzy Sinfonietty Cracovii: Maciej Lulek i Marta Nowak. Dyrygować będzie Daniel Stabrawa, wieloletni koncertmistrz berlińczyków, który dziś jest członkiem Rady Artystyczno-Programowej krakowskiej orkiestry.

W programie koncertu znalazły się klasyczne dzieła Beethovena (uwertura Coriolan i VIII symfonia), wirtuozerskie dzieła Bottesiniego i Tansmana, a także prawykonanie zamówienia kompozytorskiego Mikołaja Majkusiaka Duel Koncert na dwoje skrzypiec i orkiestrę symfoniczną.